Чи варто складати план: від конспекту наступного уроку до кар’єрного успіху
8 переваг планування, які можуть забезпечити вчителю успіх у класі, професійному й особистому житті
Торік МОН порадувало вчителів, дозволивши вести календарно-тематичне й поурочне планування в довільній формі. З одного боку, бюрократії поменшало. З іншого — чимало вчителів отримали сигнал, що продумувати плани-конспекти можна не так детально, як раніше. Врешті, у США й Великій Британії складання письмових планів уроків — узагалі справа суто добровільна. Учитель має значну свободу дій, а критерієм успішності є результати регулярного тестування.
Водночас англомовний інтернет переповнений публікаціями, що закликають учителів якомога ретельніше складати календарно-тематичні й поурочні плани. Так, професор Йоркського університету Кріс Кіріаку (Chris Kyriacou), працівник тамтешнього департаменту освіти й автор книжки про базові вчительські вміння Essential Teaching Skills, наполягає: від того, наскільки ретельно вчитель продумує і фіксує план кожного свого уроку, залежить ефективність цього уроку, а відтак і рівень освіти його учнів.
З цим погоджуються досвідчені педагоги-практики. Британська викладачка Ванесса Дай, відповідаючи в соцмережі Quora на запитання «Як поурочне планування допомагає підвищити ефективність навчання?», зазначила, що детальні плани уроків допомагають учителю продумати й вибудувати найкращу, найлогічнішу послідовність подання матеріалу, видів діяльності й конкретних завдань. За словами педагогині, «детальний план — це уявна репетиція майбутнього уроку». До того ж після проведення уроку вчитель може додати «нотатки про те, як пройшло це заняття».
З яких міркувань виходять закордонні педагоги, закликаючи колег ретельно створювати сценарії кожного заняття? Виявляється, планування окремого уроку за своєю природою нічим не відрізняється від продумування будь-якої складної справи з чітко визначеним бажаним результатом! Планування занять і власної діяльності загалом учителями й учительками дає низку переваг — очевидних і несподіваних.
Чому будь-який план — краще, ніж імпровізація
1. Планування дає відповідь не лише на запитання: «Коли?», «Де?» і «Як?». Пів години, витрачені на роздуми: «Що я хочу/мушу/потрібно зробити?» і «Навіщо/Заради чого я це роблю?» «Чого я хочу досягти в майбутньому?», можуть вас дивовижним чином наблизити до давньої мрії, перетворивши її на перелік завдань до виконання! Навіть просто обдумавши й записавши кар’єрні та професійні цілі на наступний рік, ви маєте набагато більше шансів їх досягти.
Те саме стосується і планування уроків. Якщо вчитель ретельно планує майбутнє заняття, то кожне завдання, кожен вид діяльності стають черговим кроком до досягнення навчальних цілей, дають більше користі учням.
2. Складений заздалегідь план упорядковує думки, додає впевненості у своїх діях, а отже, у рази зменшує стрес. Маючи план, людина припиняє нервувати щодо своїх наступних дій. Натомість зосереджується на реалізації задуманого. Спланувавши свій день, майбутню подію, навіть просто склавши детальний план уроку, ви переносите свої думки з голови на папір чи в електронний органайзер. Чітке усвідомлення того, що, навіщо, де, коли і як робити, зберігає ваше психологічне й фізичне здоров’я.
Наприклад, що ретельніше ви поставитеся до складання плану-конспекту свого уроку, то спокійніше для вас мине заняття. Ви будете певні, що встигнете актуалізувати знання учнів, подати весь необхідний новий матеріал, відпрацювати всі потрібні вміння тощо, а також урахуєте індивідуальні навчальні потреби кожної дитини в класі.
3. Кожні 10 хвилин, присвячених плануванню дій, вивільняють щонайменше годину часу. А звичка систематично планувати свої професійні й особисті справи зберігає десятки годин щомісяця! Вивільнений у результаті час ви можете присвятити нетерміновим, але важливим справам, фаховому розвитку, відпочинку й улюбленому захопленню.
4. Планування на тиждень і більш віддалене майбутнє заощаджує не лише час, а й ресурси, зокрема кошти. Побутовий приклад: якщо ви заздалегідь склали список канцелярського приладдя, що закінчується, то маєте час знайти найвигіднішу пропозицію в супермаркеті під час суботнього шопінгу чи замовити потрібні речі в Інтернеті. Інакше посеред робочого тижня доведеться вкотре купувати ручку чи файли за потрійною ціною в найближчому кіоску…
5. Регулярні сесії планування убезпечують від проблем, яким можна запобігти, і не дозволяють дрібним завданням перерости в значні прикрощі. Приміром, ви помітили наростання напруження в стосунках між кількома вашими учнями — і записали в щоденник завдання: обговорити із цими дітьми проблему толерантного ставлення один до одного. Ви допоможете учасникам прикрої ситуації досягти взаєморозуміння, і неприязнь не перетвориться на цькування.
6. Вдалий план дій для повторюваної ситуації, доцільно використовувати багато разів. Його можна зберегти як стандартний алгоритм розв’язання цієї проблеми — рішення на дві дії чи цілий сценарій. Приміром, особливо вдалий план уроку можна використати принаймні ще раз. Позначте його кольоровою наліпкою у швидкозшивачі. В органайзері впишіть на відповідний тиждень наступного навчального року нотатку про готовий конспект. Вам не треба щоразу винаходити велосипед!
7. Завдяки тому, що ви складаєте плани на майбутнє, вивільняється чимало часу, енергії та ресурсів. А отже, з’являється і змога, і бажання, й енергія впроваджувати у свою педагогічну діяльність нові підходи, апробовувати інноваційні методи та прийоми навчання. Психологи давно помітили: люди, яким бракує часу, врівноваженості й сил, схильні вдаватися до перевірених, хай і неефективних, способів розв’язання проблем.
Приміром, під час дистанційного навчання та чи та вчителька наполягає, аби діти писали відповіді на запитання тесту в зошитах, фотографували їх і надсилали їй на перевірку. Водночас педагогиня могла б створити онлайн-тест із тими ж запитаннями й кількома варіантами відповідей, автоматично отримати всі результати й швидко виставити оцінки, не витрачаючи часу на перевірку. Крім того, цей тест може стати в пригоді й наступного року навіть під час очного навчання! Однак брак організованості (а отже, і часу, і нервів) перешкоджає вчительці освоїти онлайн-інструменти й прискорити перевірку домашніх завдань.
8. Звичка планувати свою діяльність, дбайливо ставитися до свого й чужого часу — ознака фахівця найвищої кваліфікації. Колеги, керівництво, друзі вважатимуть вас надійною, відповідальною людиною. На вас можна покластися в усьому! Може, настав час і вам підвищити свій авторитет, ставши людиною, яка завжди має план?
23.09.2022