Як знайти підхід до кожного учня вашого нового класу
Практики, які справді допомагають класним керівникам і вчителям-предметникам дізнатися більше не лише про рівень знань і навчальні потреби, а й про характер й уподобання п’ятикласників
"Для початку уважно придивися до своїх учнів, адже ти про них нічого не знаєш"
Жан-Жак Руссо
Приймаючи свіженький п’ятий клас від класовода початкової школи, класний керівник отримує характеристику на кожну дитину: успішність, особливості фізичного і психологічного здоров’я, які доцільно брати до уваги, добробут родини тощо... Нібито докладна карта, та чи буде вона корисною в спільній подорожі світом знань?
На жаль, такі загальні дані не скажуть учителю, який в учня характер, як він поводиться у стресовому стані, що може його мотивувати до навчання, а що - заважати. Як знайти спільну мову з кожною дитиною, якщо не знаєш нічого про неї як про особистість?
У середній школі класний керівник, який одночасно є вчителем-предметником ще для десятків дітей, може приділити увагу своїм підопічним фактично лише під час виховних годин, а також уривками: перед уроками й після них, на перервах. Цього може вистачати, щоб “гасити пожежі”, однак замало, щоб близько познайомитися з кожною дитиною і зрозуміти її актуальні потреби - навчальні й життєві.
А що робити вчителю-предметнику, який спілкується з класом лише під час уроку двічі-тричі на тиждень? Як не навісити ярлика “нечема” на дівчинку, яка в день першого контакту з вами прийшла до школи емоційно виснаженою через проблеми в родині? Як швидко з’явиться в неї нагода показати вчителю, що вона насправді привітна й чуйна?
Як не закріпити за хлопчиком, який сидить на останній парті, постійно перепитує і просить додаткових пояснень, статусу “набридливий” і “неуважний”? Чи не бракуватиме уваги й часу, щоб зрозуміти: цей учень потребує більше часу для того, щоб зрозуміти нову тему, але, розібравшись, засвоює знання краще за інших?
Власних спостережень за класним колективом під час уроків виявляється замало. Бесіди з колегами, як правило, стосуються тих дітей, які мають або високий, або низький рівень знань і вмінь або які потребують уваги через неприйнятну поведінку.
У середніх школах США нині шириться цікавий метод знайомства з учнями, що не потребує значних зусиль і часу з боку вчителя, але дає йому багато інформації про характер, уподобання, сильні та слабкі сторони кожного учня. Цей метод називається...
Опитування батьків і дітей
Процес опитування відбувається просто. На виховній годині вчитель роздає дітям бланк опитування (там лише вісім запитань) і дає достатньо часу на його заповнення. А на батьківських зборах батьків теж просить узяти участь у письмовому опитуванні - дати відповіді на вісім запитань.
Порівняння відповідей дитячої та батьківської анкет дасть змогу вчителю не лише “скласти портрет” дитини з її уподобань, зацікавлень, а й дізнатися ставлення батьків до неї, з'ясувати актуальний рівень дитячої самооцінки.
Словом, здобуті дані класний керівник зможе використати у виховній роботі з дітьми сам, і поділитися висновками з учителями-предметниками. За необхідності надати їм рекомендації щодо добору завдань, способів представлення нової інформації на уроках і правильного підходу до тих чи тих учнів/учениць.
Отож, перейдемо до самих опитувальників. Подаємо переліки запитань. Кожне вміщується на одному боці стандартного аркуша А4. Ви можете оформити опитувальники самі або завантажити готові бланки. Покликання на завантаження - у кінці статті.
Дитячий опитувальник
Мене звати...
Відповідай на запитання якомога детальніше, щоб допомогти вчите(лю/льці) дізнатися про тебе більше.
1. Що тобі подобається робити у вільний час, коли ти не в школі?
2. Якби ти міг/могла взяти інтерв’ю чи просто поговорити з однією видатною людиною з минулого та однією - з сучасності, кого обра(в/ла) б ?
3. Який шкільний предмет (математика, українська мова, література, всесвіт (природознавство), всесвіт (суспільствознавство), англійська мова) тобі здається складним? Чому?
4. Який шкільний предмет (математика, українська мова, література, всесвіт (природознавство), всесвіт (суспільствознавство), англійська мова) тобі здається легким? Чому?
5. Що допомагає тобі навчатися? (читання мовчки, записування нотаток, читання вголос, створення чогось власноруч, участь у проєкті тощо)
6. Обведи умови, за яких ти найкраще щось учиш чи виконуєш домашні завдання:
а) у тихій кімнаті
б) у шумній кімнаті
в) коли загалом тихо, але є і незначний шум
а) на самоті
б) у парі з іншою дитиною
в) разом з групою дітей
а) за моєю партою
б) за столом
в) на підлозі
7. Якби ти мав/мала змогу одержати відповідь на 3 запитання, про що запита(в/ла) б?
8. Що ти хоті(в/ла) б, щоб учитель/ка зна(в/ла) про тебе?
Після кожного запитання потрібно залишити щонайменше два вільні рядки для відповідей.
Опитувальник для батьків
Ім’я дитини......
Дайте якомога детальніші відповіді на запитання про вашу дитину.
1. Назвіть, будь ласка, риси/якості Вашої дитини, які вважаєте її сильними сторонами.
2. У яких сферах Вашій дитині необхідно попрацювати над собою?
3. Визначте, наскільки розвинені у Вашої дитини навички спілкування.
4. Напишіть (3-4 речення), як Ваша дитина звикла навчатися й виконувати домашні завдання.
5. Що мотивує Вашу дитину? Що її найсильніше спонукає навчатися? Що найбільше допомагає?
6. Що зазвичай засмучує чи дратує Вашу дитину?
7. Чим Ваша дитина цікавиться (інтереси, хобі, сфери зацікавлень)?
8. Що Ви хотіли б, щоб учитель знав про Вашу дитину?
Залиште по два-три вільні рядки для відповідей. Для восьмого запитання бажано залишити п’ять вільних рядків - батькам має вистачити місця для запису інформації, яка може виявитися найважливішою для розуміння вчителем життєвої ситуації чи особливостей характеру дитини.
22.09.2021