Навчальний тиждень №2: розв’язуємо нові проблеми й слухаємо оперу
Чому 5- і 6-тикласники можуть «просісти» в навчанні, що покласти в тривожний наплічник і що знадобиться на уроках арт-технологій
Просимо батьків не чекати від школярика високих результатів на початку нинішнього навчального року! У дитини зараз є три вагомі причини, з яких якість її роботи може погіршитися.
Ось перша: упродовж перших двох тижнів навчання дитина звикає до шкільного режиму дня (необхідність вставати набагато раніше, ніж улітку, — це вже стрес).
Друга причина: дітям доводиться навчатися в умовах постійного фонового стресу через війну.
І третя стосується 5-класників. Їм доводиться звикати до середньої школи, яка дуже відрізняється від початкової. Нові вчителі, нові вимоги, нові правила… Унизу публікації ми розмістили покликання на дві статті з цієї теми. Дізнаєтеся багато корисного!
5 клас
«Відомі й невідомі науки» — саме так звучить соціокультурна тема другого тижня навчання в 5 класі за освітньою системою «Ліга крилатих». Цьогоріч діти розширюють світогляд та ознайомлюються з основними галузями науки не «ізольовано», а одразу в тісному взаємозв’язку. Так вони поволі формуватимуть цілісну картину світу й шукатимуть своє унікальне місце в ньому.
Що мають знати батьки:
На уроках української мови діти й далі вивчатимуть голосні і приголосні звуки, вимову їх у різних позиціях. А ще дізнаються, чим різняться і як доповнюють одне одного вербальне й невербальне спілкування.
Заняття з літератури будуть присвячені осмисленню оповідань про дитинство видатної історичної особистості. Діти вправлятимуться в складанні усного есе і квест-моделюванні лепбуку. А ще аналізуватимуть зміст прочитаного, аби зрозуміти, завдяки яким якостям і вмінням видатна особистість досягла успіху. Отож поцікавтесь, який твір читає дитина, і за можливості самі його прочитайте — буде цікава тема для обговорення за вечірнім чаєм.
Уроки англійської мови: триває повторення вивченої торік лексики. Просимо вас усе ж щодня перевіряти роботу дитини над розвитком активного словника. Остання чверть минулого року була складною, і в знаннях дитини обов’язково є прогалини!
Нова тема з математики — множина та її елементи. Обов’язково погортайте підручник і за потреби знайдіть у YouTube навчальне відео з теми. А що як дитина звернеться до вас по допомогу, а ви із цієї теми щось та забули (або й узагалі не знали ;)…
На уроках із предмета «Всесвіт: природознавство» п’ятикласники дізнаються, що вивчає біологія, фізика й хімія, а також обговорюватимуть зв’язки між науками й розвиток науки в інформаційному суспільстві.
Вивчаючи предмет «Всесвіт: суспільствознавство», діти дослідять чинники розвитку суспільства й виміри вивчення історії.
На інформатиці школярі дізнаються, як науковці й дослідники використовують комп’ютерні технології, а ще освоять кілька нових прийомів роботи в графічному редакторі.
На уроках арт-технологій вашій дитині знадобляться олівці або інше приладдя для виконання малюнка в графічній техніці. На музичному занятті вона ознайомиться з оперою Крістофа Віллібальда Глюка «Орфей та Евридіка», і твором Лесі Горової «Музика звучить». А на уроці технологій виготовлятиме підставку для телефона. Варто уточнити, що їй для цього знадобиться, заздалегідь. Список усього необхідного для арт-технологій, до речі, — у кінці цієї статті!
6 клас
Поки п’ятикласники вже на повну силу взялися вивчати нові теми, шестикласники, як і минулого тижня, здебільшого повторюватимуть вивчене минулого року. Однак не тільки пригадуватимуть, що вивчили й чого навчилися, а й розглядатимуть відомий матеріал по-новому. Недарма соціокультурна тема тижня звучить так: «Що змінилося за минулий рік?»
Що мають знати батьки:
Цього тижня ваша дитина долучиться до двох нових навчальних проєктів: «Рекомендуємо!» (література) і «Пригоди піщинки» (природознавство). Нагадаємо, що проєкти ніколи не обмежуються одним предметом. Вони завжди охоплюють якщо не всі, то принаймні кілька наукових і/або мистецьких сфер.
На уроках літератури діти читатимуть повість Ярослава Стельмах «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера». І не просто читатимуть, а й обговорюватимуть характери персонажів, а також спробують створити фанфік — продовження повісті. Тож якщо ви ще не знаєте, що таке фанфік і фан-фікшен, радимо зазирнути у Вікіпедію. Можливо, це стане вашим новим захопленням?
На уроках арт-технологій шестикласники ознайомляться з арією Розіни (опера Джоаккіно Россіні «Севільський цирульник») й арією герцога (опера Франческо Верді «Ріголетто»), а також із піснею «Моя земля» (слова Юлії Гонтар, музика Михайла Хоми). Крім того, їм знадобляться фарби для створення пейзажу й матеріали для панно.
На занятті з інформатики школярики освоять нові навички роботи в текстовому редакторі.
Чи повторює син/донька англійські слова після кожного уроку? Четверта чверть минулого року була для дитини непростою, і прогалин у знаннях може бути дуже багато. Бажано, аби вона щобудня хоча б 10–15 хвилин відсвіжувала в пам’яті активний словничок!
Порада тижня: Зберіть дитині тривожний наплічник
Так, ми всі стомилися. І нам не хочеться навіть думати про погане. Але вам буде спокійніше, якщо в класі, де навчається ваша дитина, постійно зберігатиметься не лише її змінне взуття, а й наплічник з усім необхідним для кількагодинного перебування в бомбосховищі.
Ось список, запропонований силовиками:
- пляшка чистої води;
- поживні батончики, снеки;
- нотатка від батьків, у якій вказано ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси);
- телефон + зарядний пристрій + павербанк (їх дитина завжди повинна мати в щоденному наплічнику, який носить до школи);
- індивідуальний набір необхідних ліків (запас на кілька днів);
- комплект змінної білизни та одягу;
- улюблена іграшка або річ.
Ми пропонуємо покласти до рюкзака ще й таке:
- теплий светр (фліску, толстовку). У підвалі, який ще не опалюється, може бути прохолодно й вогко;
- по пачці вологих і паперових серветок.
Навчайте дитину: цей тривожний наплічник цінніший за щоденний шкільний! У разі чого ви зможете замінити й зошити, і підручники. А от набір із тривожного наплічника й мобілки забезпечить дитину всім необхідним на день-два!
На початку нового тижня поновлюйте запаси в наплічнику.
Разом із батьками й адміністрацією школи ви можете подбати, щоб у бомбосховищі завжди зберігалися запаси їжі, води, засобів гігієни, ковдри, ліхтарики, універсальна аптечка тощо.
Якщо дитина навчається дистанційно, тривожний наплічник усе одно має бути напоготові вдома!
У рюкзачку має бути те саме, що й у наплічнику для шкільного бомбосховища + 1 товстий зошит у клітинку, 1 — у лінійку, ручка, олівець, лінійка й гумка. А головне — має залишатися вільне відділення для ноутбука / планшета, за яким дитина щодня навчається, зарядного пристрою й мишки.
Цей рюкзак забезпечить не лише базові потреби дитини на одну-дві доби, а й безперервність її навчання, якщо вам доведеться несподівано евакуюватися.
12.09.2022