3 вагомі причини для вчителів і вчительок постійно підвищувати кваліфікацію — і як це можна робити самотужки
Так, регулярно переглядати те, у який спосіб ви навчаєте дітей, і відповідно перенавчатися сам(ому/ій) — дуже складно. Багатьом бракує і часу, і мотивації, і ресурсів. Однак той, хто не переймається питанням фахового саморозвитку, непомітно для себе втрачає чимало можливостей і для кар’єри, і для заробітку, і навіть для… поліпшення якості власного життя.
Причина перша: щоб залишатися в тренді
Останні роки засвідчили: школа припинила бути тихою гаванню традицій і консерватизму. Вона нині перетворилася на вітрильник посеред буремного океану, і щоб колектив не змило дев’ятим валом, керманичам доводиться ухвалювати нестандартні рішення, а команді — втілювати їх у життя, використовуючи всі наявні ресурси й постійно шукаючи нові. Словом, учителям і вчителькам життєво необхідно бути в курсі останніх освітніх тенденцій, стратегій навчання і технологічних досягнень у своїй галузі.
Пандемія і згодом війна зумовили те, що західні освітні ресурси частково або повністю стали безплатними для українських освітян. Вони відкривають неймовірні можливості — однак ними ще треба вміти скористатися! Погодьтеся, не хочеться потрапляти в ніякові ситуації під час онлайн-уроків, приміром, коли підлітки змушені підказувати педагог(у/ині), як приборкати малознайому, але необхідну програму. А як прикро якось виявити, що, поки ти виконуєш ту саму одноманітну роботу вручну, твій колега давно це автоматизував, використовуючи невідомий тобі застосунок, і заощаджує десятки годин свого часу!
Наприклад, дві вчительки, один предмет, фактично одні й ті самі завдання. Але одна перевіряє домашні завдання за світлинами сторінок учнівських зошитів, у той час як друга просто надсилає в чат класу покликання на підготовлений за пів години онлайн-тест, який автоматично підраховує результат кожного учня та надає готову статистику.
Причина друга: щоб підніматися кар’єрними щаблями
Постійне підвищення кваліфікації дає вчите(лю/льці) змогу продемонструвати шкільній адміністрації та батькам свою відданість справі й бажання вдосконалюватися як педагог(иня). Якщо вчитель(ка) має кар’єрні амбіції та готов(ий/а) багато працювати над собою, то може зайнятися наукою або змагатися за поступ кар’єрними щаблями у своїй школі.
Причина третя: щоб заробляти більше, не змінюючи професії
Це колись учителям і вчителькам, які прагнули заробляти більше, доводилося змінювати професію на більш «хлібну». Нині ситуація інакша. Учитель(ка), готов(ий/а) приділяти час саморозвитку й цілеспрямовано збільшувати присутність в інтернеті (скажімо, створити й розвивати відеоканал на YouTube), може заробляти набагато більше, ніж той або та, які не вбачають у цьому необхідності.
Залишаючись у школі, можна водночас збільшити свій заробіток, викладаючи на різноманітних онлайн-курсах, організовуючи семінари чи майстер-класи для дітей і дорослих, ведучи блог, подкаст або відеоблог.
Є вчителі, які записують відеопояснення складних тем і потім роками отримують пасивний дохід від своїх YouTube-каналів. Дехто продає через соціальні мережі готові плани-конспекти уроків, створює унікальну наочність, розробляє власні онлайн-курси тощо.
До того ж вдалий піар у соцмережах збільшує популярність не лише вчите(ля/льки), а і його / її школи, поліпшує імідж закладу освіти. У довгостроковій перспективі шкільним адміністраціям вигідно мати у своєму штаті «зірок» інтернету.
Як удосконалювати свої професійні навички: перелік основних способів
Цій темі можна присвятити не одну багатосторінкову публікацію. Однак якщо ви дочитали цю статтю до цього абзацу, можна зробити висновок: ви маєте активну життєву позицію і потребуєте лише кілька помічних підказок щодо способів підвищення кваліфікації.
Часом достатньо поглянути на перелік наявних можливостей, а потім погуглити — і знайти потрібний ресурс, яким можна скористатися вже зараз. Отож нижче — перелік найдоступніших методів саморозвитку для педагогів і деякі доступні безплатні ресурси.
Шукайте освітні форуми, групи й канали в інтернеті й соціальних мережах.
Приєднуйтеся до професійних асоціацій відповідно до предмета, який ви викладаєте в школі.
Відвідуйте тренінги, семінари й вебінари з підвищення кваліфікації, які пропонують освітні установи та організації.
Читайте статті, блоги, книги та журнали на освітні теми та про викладання.
Відвідуйте конференції.
Спілкуйтеся в соціальних мережах з іншими вчителями, щоб обмінюватися найкращими практиками.
Вивчайте новітні освітні інструменти й технології.
Регулярно оцінюйте свої викладацькі навички, щоб визначити напрями для вдосконалення (ведення щоденника про власні проблеми, успіхи й невдачі в щоденній діяльності, спостереження за реакцією класу на ті чи ті ваші дії тощо).
Звертайтеся по пораду до своїх колег щодо конкретних проблем у своїй роботі.
Аналізуйте власну практику викладання, записуючи свої онлайн-заняття.
Переглядайте свої плани уроків і учнівські роботи, щоби побачити, де учні натрапляють на складнощі найчастіше, і внести відповідні корективи.
Проходьте безплатні онлайн-курси для освітян. Приміром, тут:
01.03.2023