Навчальний тиждень №8: порівнюємо, аналізуємо, робимо висновки
Як навчити дитину критично мислити й не вірити фейкам? Виростити її ерудованою! Ось як розвивають світогляд учнів у “Лізі крилатих”
Якщо ви навчаєтеся за неущільненим — 8-тижневим — графіком, то ця стаття набуде актуальності 24 жовтня. А сьогодні для вас буде корисним
на сторінку Навчального тижня № 7! Якщо ви навчаєтеся за ущільненим графіком і йдете на канікули 24 жовтня — читайте те, що нижче, і беріть на олівець найважливіше!
5 клас
Темою нової п’ятиденки стане гасло «Усе потрібно перевіряти!» Як відомо, мас-медіа, зокрема в інтернеті, аж кишать недостовірною, неперевіреною, а то й просто брехливою інформацією. Саме тому вашим школярикам важливо навчитися сприймати будь-яку інформацію критично!
Що мають знати батьки:
Цього тижня на уроках української мови діти захищатимуть проєкт «У світі інформації», а також виконають вихідний тематичний селфі-аудит і контрольну роботу.
Селфі-аудит і контрольна робота чекають на ваших школяриків і з предмета «Всесвіт: суспільствознавство».
Контрольну роботу з математики напишуть п’ятикласники на початку тижня. А затим візьмуться до вивчення нової теми — додавання і віднімання натуральних чисел.
У межах вивчення предмета «Література» програмою передбачено екскурсію етнографічною експозицією. Зважаючи на безпекову ситуацію, учитель(ка), найімовірніше, влаштує лише віртуальну подорож.
Питання безпеки в інтернеті, а також достовірності / недостовірності інформації в медіа школярі обговорюватимуть на уроках англійської мови. Як завжди, щоуроку вчитель(ка) даватиме близько 20 нових слів. Отож батькам необхідно щодня перевіряти, чи вивчає син / донька їхні значення та написання.
На заняттях із предмета «Всесвіт: природознавство» діти розпочнуть нову тему. Вони вивчатимуть такі фізичні явища, як гравітація, сила тяжіння (зокрема її прояви в природі), деформація та сила пружності.
Під час уроків арт-технологій для п’ятикласників заплановано музичний квест, присвячений народним пісням. Школярики також дізнаються про види комп’ютерної графіки, а також створять дизайн власної ділової візитівки в простому графічному редакторі. А ще — презентують результати проєкту «Настільна гра».
На уроці інформатики учнів ознайомлять із прийомами критичного оцінювання інформації. Діти вивчать основи авторського права й нові для себе правила безпечної поведінки в інтернеті.
6 клас
Шестикласники розпочнуть цього тижня напишуть контрольну роботу. А ще — розпочнуть два нові міжпредметні навчальні проєкти: «Різдвяні колядки» й «Мапа музеїв».
Що мають знати батьки:
Цього тижня чекайте контрольної роботи з інформатики! Учитель перевірить знання учнів із теми «Опрацювання текстових даних».
На уроках української мови діти й далі вивчатимуть відміни іменників. А ще відпрацьовуватимуть способи й прийоми ефективного слухання. Вони знадобляться їм і в навчанні, і в роботі, і навіть в особистому житті. Психологи стверджують: найкраще досягають цілей і вибудовують стосунки люди, які вміють слухати.
Під час занять із літератури шестикласники порівняють байки Езопа, Лафонтена і Сковороди. Вони дізнаються про феномен мандрівних сюжетів, а також спробують свої сили в написанні й/або редагуванні авторської байки.
На уроках англійської мови школярі обговорюватимуть спорт, його сучасні й давні види. Будь ласка, контролюйте, щоби ваша дитина щодня вчила й повторювала слова, задані вчителем!
Вихідний селфі-аудит виконають школярики цього тижня на уроці математики. Наступного тижня заплановано контрольну роботу!
Заняття з природознавства будуть присвячені новій темі. Діти вивчатимуть сфери Землі: атмосферу й літосферу. А на уроках суспільствознавства дізнаються про важливі етапи доісторичного минулого людства, зокрема про те, як відбувалося заселення первісними людьми території України.
Уроки арт-технологій ознайомлять шестикласників із музичними жанрами гімн і ода, а також законами повітряної перспективи в пейзажі (підготуйте олівці або фарби!). Крім того, діти завершать і презентують проєкт «Рамка для фото».
Порада тижня: У вашої дитини є дитячий обліковий запис Google? Якщо ні, настав час його налаштувати!
Вище ми згадували, що п’ятикласників навчатимуть критично ставитися до інформації з інтернету й інших медіа та перевіряти її. А як захистити їх і молодших дітей від страшних новин, якими просто сповнені медіа? Тим більше, що Google автоматично підтягує та показує в смартфоні найрейтинговіші новини!
Той самий Google пропонує батькам досконалий спосіб відгородити дітей від невідповідної їхньому віку інформації. Достатньо створити для дитини її власну електронну пошту gmail — це, власне, означає створити для неї особливий — дитячий — обліковий запис і налаштувати батьківський контроль.
Налаштувавши дитячий обліковий запис і пов’язавши його з власним, ви будете певні, що дитина не стане мішенню для інтернет-тролів і що її не атакуватимуть щодня десятки рекламних оголошень.
Приділіть трохи часу, заповніть усі необхідні поля — і у вашої дитини з’явиться обліковий запис, який дорослішатиме разом із нею, ховатиме від неї все невідповідне її віку (зокрема новини й рекламу), а натомість пропонуватиме цікавий, навчальний, корисний, розвивальний і просто розважальний контент.
Дитячий ґаджет пропонуватиме покликання лише на кшталт «У пекінському зоопарку народилося дитинча панди», «10 способів скласти квітку оригамі», «Найпопулярніші мультики 2022 року» чи «Тренажер правопису онлайн». Водночас на екрані не відображатимуться покликання на недитячі новини!
Якщо ви не знаєте, як запровадити батьківський контроль на дитячому смартфоні, планшеті чи ноутбуку, наберіть у рядку пошуку Створення облікового запису Google для дитини — і керуйтеся інструкціями. Вони досить прості, тож ви швидко впораєтеся. А ще може допомогти наша публікація
Навіщо першокласнику створювати обліковий запис в інтернеті. Стаття — для батьків першокласника, але й вам вона дасть користь, тому що детальніше відповість на деякі запитання про обліковий запис дитини й батьківський контроль.
Створюючи обліковий запис дитині, зверніть увагу на таке:
1. Електронна пошта, яку ви створите, служитиме дитині довгі роки, може, навіть у дорослому віці! В автора цієї статті син користується одним і тим самим обліковим записом із 10-річного віку — вже 8 років! — і не збирається змінювати, тому що електронна адреса цілком солідна. Нині вона стала офіційною адресою для спілкування з його банком, вишем і Дією.
Отож уникайте жартівливих чи зменшувано-пестливих логінів! Жодних Sonechko або Vasya перед @! Складіть адресу так: ініціали дитини латиницею, крапка, нижнє підкреслення _ чи дефіс, прізвище латиницею. Якщо Google відповість, що така адреса вже є, додайте рік народження. Приміром: ii.prizvyshche2014@qmai.com. Як правило, цього вистачає, щоб адреса стала унікальною.
2. Пароль, який знатимете лише ви з дитиною, має легко запам’ятовуватися. Фахівці радять використовувати якусь фразу, поєднану з набором цифр, який щось означає (наприклад, дату народження дитини) і ще одного (нецифрового й небуквеного!) символа.
У вас має вийти щось на кшталт КупилаМамаКоника_01012011. Радимо зберегти ваш пароль у нотатниках смартфонів обох батьків!
Звернули увагу на вигляд пароля? Він містить усі обов’язкові елементи (великі й малі літери; символи типу підкреслення, решітки тощо; цифри). Водночас такий пароль легко запам’ятовується!
3. Не приховуйте від дитини, що саме ви робите й навіщо. Поясніть, що ви обмежили доступ до недитячої (тобто невідповідної до дитячого віку й/або небезпечної) інформації та що час від часу ці обмеження слабшатимуть. А коли дитині виповниться 18 років — зникнуть узагалі. Наголосіть: «Ми тобі довіряємо. Але ти ще недосвідчений, а в інтернеті багато людей, спілкування з якими може завдати тобі шкоди».
Важливе зауваження: це НЕ реклама Google. Ми навіть маємо до нього чимало власних претензій ;). Але функція батьківського контролю з’явилася на вимогу законотворців США та інших розвинених країн світу, коли пошуковий сервіс перетворився зі звичайної комерційної інтернет-послуги на глобальне явище. Якіснішого (і безкоштовного) захисту дитини від неприйнятного контенту в інтернеті поки що немає.
17.10.2022