6 причин навчити школярика сліпого друкування
6 причин навчити школярика сліпого друкування — і 6 порад, які допоможуть це зробити
Уміння швидко й точно набирати текст, не поглядаючи на клавіатуру, потрібне нині в багатьох професіях. А набір зі швидкістю, достатньою, аби перетворювати запис голосу на текст у реальному часі, — це вміння, яке надасть вашій дитині значні переваги вже в середній школі, не кажучи вже про навчання у виші. Про що саме йдеться — читайте в нашій статті.
Які переваги здобувають школярі, освоївши друкування наосліп
1. Навчання ефективного друку допомагає дитині розвивати дрібну моторику рук, а також координацію м’язів і гнучкість пальців. Зростання гнучкості, спритності й витривалості пальців і кистей полегшує рукописне письмо. Дитячі пальчики стануть сильнішими й не втомлюватимуться писати!
2. Друкування слів з орфограмами допомагає школяреві / школярці краще їх запам’ятати. Мозок формує більше нейронних зв’язків: окремо — для ручного написання, окремо — для друкування. А це означає, що всі правила й винятки краще закріплюються в пам’яті, якщо слова з ними не лише писати (хоча писати дітям треба ОБОВ’ЯЗКОВО, і що більше, то краще!), а й друкувати.
3. Набір слів на клавіатурі — ефективний спосіб допомогти дітям із дислексією. Вони запам’ятовують місце розташування клавіш, послідовність їх натискання відповідно до порядку літер у словах. Тож під час друкування школярики роблять менше помилок, ніж у рукописному тексті. Більш того, можна встановити на комп’ютер спеціальний шрифт (приміром, Inclusion UKR)
https://chytomo.com/v-ukraini-z-iavyvsia-shryft-dlia-osib-z-dysleksiieiu/ , аби дитина не мала проблем із читанням тексту.
4. Сліпий друк допомагає виробити правильну поставу, адже голова не нахиляється: очі дивляться не на сторінку зошита, не на клавіатуру, а на екран. Вироблену під час регулярних занять із друкування звичку сидіти в правильній позі дитина поступово переноситиме й на інші ситуації: під час читання, перегляду телевізора і, природно, під час письма.
Крім того, постава, до якої дитина звикає під час сліпого друкування, перешкоджає розвитку синдрому зап’ястного каналу. (Цей синдром спричинює біль у зап’ястках через незручне положення і напруження рук, що може погіршити координацію рухів і силу рук у старшому віці.)
5. Виконуючи онлайн-тести, друкуючи проєкти й твори на комп’ютері в старших класах, учні заощаджуватимуть час і зусилля, які можна спрямувати на інші завдання. Та й редагувати електронний текст набагато легше і швидше, ніж рукописний! Ще раз наголосимо: що більше учні середньої школи пишуть рукою, тим краще для розвитку їхніх мисленнєвих здібностей. Однак саме в молодшій і середній школі діти привчаються друкувати повідомлення на смарфоні двома пальцями. Що старшає дитина, тим складніше їй перевчатися. Більшості юнаків і дівчат так і не вдається навчитися друкувати десятьма пальцями ні в старшій школі, ні у виші.
6. Студенти, які мають сформовані навички високошвидкісного друку, мають більше часу для хобі, розваг, підробітку й, зрештою, дорогоцінного сну, адже їм не доводиться годинами друкувати сторінку тексту двома пальцями, як це робить більшість нинішньої молоді.
Штучний інтелект ще не позбавить нинішнє юне покоління необхідності друкувати
Навички друку, засвоєні дитиною менш як за два місяці, надаватимуть їй можливість випереджати однолітків у навчанні й кар’єрі впродовж усього життя.
Цікаво, що навіть останні здобутки в галузі штучного інтелекту не позбавили письменників і редакторів необхідності друкувати вручну! Так, у майбутньому ми зможемо просто надиктовувати текст, а ШІ точно все фіксуватиме, навіть розставлятиме розділові знаки, виправлятиме стилістичні помилки й ділитиме текст на абзаци. До того ж молодь нині полюбляє відправляти не друковані повідомлення, а голосові!
Однак... багато людей краще складають висловлення не усно, а письмово. Можна сказати, фрази в них народжуються не на кінчику язика, а на кінчиках пальців, формуються не до, а під час письма або друкування. Попросіть таку людину записати голосове повідомлення або розповісти історію без підготовки - і вона робитиме паузи, плутатиме слова, виправлятиме себе, не закінчуватиме речень... Нагадаємо, вміння висловлюватися усно і на письмі - це окремі вміння, і в кожної конкретної людини вони розвиваються різною мірою!
Водночас друкувати всліпу можна з такою самою швидкістю, як і говорити на складну тему. Тож людині, яка не вміє зв’язно і послідовно говорити, але здатна написати логічну історію або чудову промову, ой як знадобиться вміння швидко набирати текст! Тож необхідність писати й друкувати, не покладаючись на ШІ, зберігатиметься ще довгі роки.
Що треба пам’ятати, аби вашій дитині було легше опанувати сліпий набір тексту
1. Загалом дітям радять освоювати сліпий друк у 7–8-річному віці
https://www.learning.com/blog/when-should-children-start-learning-keyboarding/ — коли вони вже навчилися досить швидко писати (не просто переписувати текст, а писати власні мінітвори). Тож 5–6 клас — це вже вікно можливості, що починає зачинятися; що доросліша дитина, то довше вона опановуватиме цю навичку!
2. Ідеальний час, щоби познайомити дитину з набором тексту, — літо. Дитина ефективно вчитиметься, займаючись потроху щодня і не відвертаючи уваги від шкільного навчання.
3. Замість того щоб говорити дитині: «Друкування всліпу важливе для твого майбутнього», — заохочуйте її навчатися граючись. В інтернеті є багато безоплатних і платних клавіатурних тренажерів, які навчають друкувати в ігровій формі.
4. Важливо навчити школяра друкувати спочатку рідною мовою. А вже коли це вміння закріпилося, не зайвим буде вивчити й латинську розкладку.
5. Почніть із коротких, але щоденних тренувань, доки дитина не завершить всю програму навчання. А щоб набуті знання із часом не забулися, пропонуйте синові / доньці час від часу нові ігри-тренажери.
6. Якщо ваша дитина займалася в молодших класах пальчиковою гімнастикою, то навчиться друкувати наосліп швидше. Плетіння, каліграфія, розмальовки з дрібними деталями, жестова мова — будь-які заняття, що вимагають спритності пальців, допомагають прискорити навчання!
Кілька слів насамкінець. Уміння — це те, що залишається в людини, коли вона втрачає майно, заощадження або джерело доходів. Більш того, уміння — це те, що допоможе відновити все втрачене. Тож інвестуйте в будь-які знання та навички, що нададуть і вам, і дитині змогу переживати найскладніші часи і процвітати за будь-яких криз!
28.02.2023