5 клас: труднощі адаптації
До уваги батьків — проблеми, з якими найчастіше стикаються діти в перші місяці навчання в 5 класі
Ще рік тому, в початковій школі, правила гри були зрозумілі, тож вчитися можна було, не залишаючи так званої зони комфорту. А сьогодні ваша дитина має привчатися до нових правил, нових учителів, нових вимог. Деякі діти одразу почуваються як риба у воді. Але в більшості виникають певні проблеми зі звиканням до середньої школи. Дізнайтеся про труднощі з адаптацією до 5 класу, що трапляються найчастіше, та про те, як ви можете допомогти своїй дитині.
Вам здається, що оскільки дитина подорослішала, їй потрібно менше вашої уваги. Водночас п’ятикласники потребують не менше уваги з боку батьків! У їхньому житті відбуваються чималі зміни, і їм особливо потрібна ваша підтримка! Якщо пустити все на самоплив, ваш син чи донька, раніше успішні школярі, можуть здивувати... зниженням результатів! Чому?
Раніше майже всі заняття проводив учитель-класовод. Тепер діти в перший же тиждень познайомляться з новим класним керівником і всіма вчителями-предметниками. Це саме по собі буде складно, адже дитині доведеться не лише купу нових імен запам’ятати. Учителі, як би точно вони не додержували методики “Ліги крилатих”, різнитимуться особливостями характеру й темпераменту, вимогами до поведінки учнів, власним стилем викладання, світоглядом тощо. І вашому школярику доведеться звикати й підлаштовуватися під кожного з них.
Природно, що в дитини з’являться улюблені вчителі та педагоги, яких вона з тих чи тих причин недолюблюватиме. А ставлення до вчителя школярі переносять на предмет, який той викладає. Зважаючи на це раніше улюблений предмет стає ненависним, а відтак успішність у цій галузі знижується.
Вам доведеться приділяти більше уваги тому, як дитина говорить про школу, про цінність навчання (та й самим добирати слова, коли обговорюєте це з іншими дорослими). Трапляються випадки, коли менш охочі до науки однокласники переконують своїх друзів, що “школа все одно не дає потрібних для життя знань”, тож докладати зусиль до навчання — лише марнувати час.
На жаль, у цьому винні ті, чиї слова авторитетні для дитини. Якщо вона не раз і не два почує щось на кшталт: “Та ця школа відстала від життя, кому треба така наука?!” - у неї сформується відповідне шкідливе переконання, яким вона ділитиметься зі своїми друзями. Отож ваша роль як порадника дитини стає ще важливішою. Вам доведеться повсякчас шукати й демонструвати синові/доньці приклади того, що шкільні знання потрібні щодня.
Водночас вашій дитині необхідно виявляти самостійність і частіше розв’язувати свої проблеми в повсякденному житті. Приміром, навчитися правильно просити про допомогу незнайомих дітей і педагогів, шукаючи загублену річ. Ми не знаємо, чи кабінетна система у вашій школі, чи діти перебувають весь час у власному класі.
Імовірніше, дітям доведеться залишати верхній одяг у “штаб-квартирі” класного керівника чи загальношкільному гардеробі й мандрувати впродовж дня з кабінету до кабінету (якщо, звісно, коректив не вніс черговий карантин).
Отож готуйтеся до того, що дитина частіше забуватиме чи губитиме особисті речі, зошити, посібники. Перші місяці будуть стресовими й для неї, і для вас. Та наберіться терпіння: це минеться. Головне, не бігти в школу розв”язувати проблеми, які дитина вже здатна владнати сама. Гіперопіка їй якраз не потрібна!
Водночас приділяйте більше уваги тому, що розповідає дитина про свої стосунки з однокласниками. Зміняться взаємини учнів у класі. Класний керівник не може так само цілковито контролювати ситуацію, як це робив класовод у початковій школі. Адже діти з класним керівником проводитимуть у рази менше часу, ніж із класоводом у 1-4 класах. У цьому віці спілкування з однолітками стає більш важливим для школяра. Мало не кожна дитина природно прагне до лідерства у групі друзів, і це призводить до конфліктів. Готуйтеся до можливих проблем через переділ владної піраміди в учнівській групі. Саме в 5 класі зростає можливість виникнення серйозних конфліктів між однокласниками, булінгу тощо.
Дитина може скаржитися на те, що в неї поменшало вільного часу й побільшало труднощів у навчанні. Звісно ж, більше уроків, більше домашніх завдань, що стають складнішими... Ваше завдання — компенсувати кількість вільного часу його якістю: наповніть його якісним, вдумливим спілкуванням з дитиною, придумуйте доступні креативні й захопливі спільні заняття, на які дитина чекатиме з нетерпінням.
Також заохочуйте дитину до навчання похвалою і власним прикладом. Хваліть не за результат і не за здібності, а за те, що вона доклала зусиль і хоч трохи, але поліпшила результат. Часом спрацьовують домовленості про те, що не лише дитина навчатиметься, а й батьки. Наприклад, тато й донька створюють читацький клуб, аби читати разом усі літературні твори, що задають у школі. Або ж син бере зобов’язання відповідально вивчити всі столиці європейських країн, а мама за відведений на це завдання час планує, як провести разом вихідні.
Словом, дитина, аби успішно адаптуватися до навчання у 5 класі, має відчувати підтримку й турботу батьків не лише щодо своїх матеріальних потреб. Їй важливо відчувати, що ви завжди знайдете час на те, щоб її вислухати, і зможете зрозуміти.
Про особливості навчання за освітньою системою “Ліга крилатих” читайте в таких публікаціях:
26.09.2021