Що нового чекає на вашу дитину в “Лізі крилатих”
Йдемо до 5 класу “Ліги крилатих” після навчання за освітньою системою “Світ чекає крилатих”: що зміниться для дитини та її батьків, а що залишиться незмінним
Якщо ваші син чи донька в початковій школі навчалися за програмою “Світ чекає крилатих” і ви вирішили записати дитину в 5 клас, зареєстрованому в новому проєкті “Ліга крилатих”, ми вас вітаємо з правильним вибором! Ви не лише дали дитині змогу навчатися всього необхідного для успішного дорослого життя в сучасному суспільстві з цікавістю і задоволенням, а й убезпечили її від левиної частки стресу, якому піддається кожен школяр, потрапляючи до середньої школи!
Ключові методи навчання залишаться незмінними
Як і раніше, навчання базуватиметься на принципі “Навчаючи інших, навчаюся сам”. Гра “в учителя” для персонажів виходить на вищий, дещо доросліший рівень. Вона має вмикати в дітях притаманний їм так званий ієрархічний інстинкт, який з дорослішанням посилюється. Суть цього інстинкту в тому, що кожний член спільноти свідомо чи несвідомо прагне зайняти вищу сходинку в ієрархії, ніж та, на якій він перебуває зараз.
Цікаво те, що цей інстинкт у 10-12-річних дітей можна повноцінно задовольняти не через конкуренцію з іншими дітьми, а через навчання інших, наставництво! Саме тому педагоги використовують його, аби підштовхувати учнів середньої школи до саморозвитку, мотивувати їх “підтягувати” слабших учнів, надавати допомогу тощо. Учителі створюють ситуацію, у якій діти відчуватимуть себе волонтерами, які роблять добру справу!
І саме з цієї причини, як і в молодшій школі, дитина не конкуруватиме з іншими у сфері успішності, а змагатиметься із собою вчорашньою, поліпшуючи власні результати. Так, їх поступово навчатимуть оцінювати результати роботи один одного (здійснювати взаємооцінювання). Однак рейтингу успішності (принаймні, публічного) вчитель не складатиме. І, як у попередні роки, не порівнюватиме результати дитини з результатами однокласників.
Діти щотижня активно опановуватимуть спільну для всіх навчальних предметів й інтегрованих курсів соціокультурну тему, виконуватимуть інтегровані навчальні проєкти, братимуть участь у квестах і багатьох інших вже звичних з початкової школи заходах. У такий спосіб школярі повторюватимуть і застосовуватимуть здобуті раніше знання й набуті вміння, а також матимуть змогу використати щойно засвоєну інформацію.
Щоразу на початку й наприкінці розгляду чергової теми діти здійснюватимуть вхідний і вихідний селфі-аудити, кінцева мета яких, нагадаємо, продемонструвати дітям їхній прогрес у вивченні кожної теми та підтримати/активізувати мотивацію для подальшої роботи над собою.
Залишаться інтегровані курси “Всесвіт”, на заняттях з якого діти вивчатимуть основи природознавчих та суспільствознавчих наук, та “Арттехнології”, завдяки якому розширюватимуть культурний світогляд і поглиблюватимуть свої знання з мистецтва (приміром, у промисловому дизайні, виробництві речей широко вжитку тощо).
Подбали автори освітньої системи “Ліга крилатих” і про те, аби в житті дітей залишалося вдосталь часу на фізкультуру та рухливі ігри. Як і раніше, програма передбачає три години, відведені на заняття фізичними вправами.
Основні зміни, до яких дитині доведеться звикати
Більшість змін пов’язані з організацією навчання в середній школі. Учням й ученицям, найімовірніше, доведеться звикати до того, що кожне заняття відбуватиметься в іншому кабінеті — на “території” теж ще не дуже знайомого дітям учителя-предметника. А через те, що класний керівник так само буде новий і проводитиме з крилатиками набагато менше часу, ніж проводив класовод у молодших класах, стосунки між однолітками теж можуть дещо змінитися.
Через це в перші тижні кожна дитина відчуватиме так чи інакше стрес. Щоб ваша дитина легше переносила стресові ситуації, намагайтеся щовечора приділяти якомога більше часу для повноцінного спілкування з нею про все, що відбувалося у школі та що її занепокоїло. Докладніше про проблеми звикання дитини до середньої школи ми поговоримо окремо в одній із майбутніх публікацій.
У 5 класі дітей привчатимуть до бальної системи оцінювання. Спочатку діти отримуватимуть зворотний зв’язок у вигляді словесної оцінки: початковий рівень, середній, достатній і високий. Учні й учениці, як і раніше, будуть співвідносити оцінку зі ступенем своєї готовності навчати інших, з тим, наскільки корисними вони можуть бути своїм уявним учням, з індикатором того, чи потрібно додатково попрацювати над якоюсь темою, а не з позицією на “піраміді успіху” класу.
Якщо ж говорити про відмінності в предметах, що вивчаються за освітніми системами “Світ чекає крилатих” і “Ліга крилатих”, то вашій дитині буде досить просто звикнути до нового розкладу уроків. У ньому з’явилися нові предмети, хоч по суті й навіть за назвами вони учням уже відомі.
Зокрема, розділилися предмети українська мова та література. Під час його вивчення літератури учні й учениці щоразу будуть переконуватися в тому, що світ читання - це безмежний світ мрій і фантазій, відкриттів і мандрів, нових друзів і див.
На заняттях з української мови будуть поглиблювати знання з фонетики й графіки, лексикології і фразеології, граматики, а ще оволодіватимуть новими мовленнєвими жанрами . Також “відбрунькувалася” від арттехнологій інформатика й тепер вивчається як окремий предмет. Уроки хенд-мейду перейшли на якісно новий рівень - “Арттехнології: технології”.
Персонажі, які замінили лаксиків, — однолітки учнів з віддалених куточків світу — більш реалістичні, а п’ятикласники взаємодіятимуть з ними інакше. Уявними партнерами школярів по навчанню тепер рухає не проста цікавість до всього нового, а потреба здобути освіту, яка без допомоги “окрилених” школярів-наставників залишилася б недоступною.
Заміна персонажів та правил гри зумовлена тим, що діти просто подорослішали. У цьому віці гра залишається життєво необхідним елементом життя, однак ставлення до казки й рольової гри в 10-11-річних дітей уже інше, ніж у молодших школярів. І хоча потреба у рольовій грі як у мотиваторі до старанного навчання залишається, її довелося належним чином видозмінити.
15.09.2024