Навчальний тиждень №4: про хімію борщу, чергові контрольні й тривожні симптоми в дитини
Розповідаємо батькам п’яти- і шестикласників, що вивчатимуть їхні діти в «Лізі крилатих» і як допомогти їм подолати проблеми з навчанням, спричинені постійним стресом
5 клас
Новий тиждень у п’ятому класі пройде під гаслом «Наука працює!». Ваш школярик пересвідчиться в тому, що наукові закони працюють навіть у побуті, отож знання робить життя комфортнішим, навіть їжу — смачнішою.
Що мають знати батьки:
Цього тижня на п’ятикласників чекають контрольні роботи з української мови, предмета «Всесвіт: природознавство».
На одному з уроків природознавства школярики презентують результати проєкту «Пригоди краплинки». А ще ознайомляться з деякими фізичними й хімічними явищами, що відбуваються під час… приготування борщу.
На заняттях із літератури діти ознайомляться з оповіданням Володимира Барагури про Тараса Шевченка, а також із твором Гаґерупа Клауса «Дівчинка, яка рятувала книжки». До того ж учитель(ка) влаштує в класі обговорення, як читання може допомогти дітям долати типові й нетипові дитячі страхи.
Учитель(ка) англійської мови навчатиме ваших синів і доньок обговорювати застосування наукових знань у побуті, зокрема в приготуванні їжі. Доведеться вчити багато нової лексики й повторювати вивчену в молодших класах!
Вивчаючи арт-технології, діти ознайомляться з творами Клода Дебюссі й Лесі Горової, дізнаються різницю між ахроматичними і хроматичними кольорами, випробують техніку розпису гризайль, а також навчаться виготовляти з підручних матеріалів подарунковий пакет.
Учитель(ка) інформатики навчить п’ятикласників упорядковувати файли й папки на комп’ютері, а також створювати в текстовому редакторі таблиці з числовими даними.
6 клас
Соціокультурною темою цього тижня в шостому класі стане «Теорія походження Всесвіту». Про це йтиметься здебільшого на заняттях із предмета «Всесвіт: природознавство». Діти дізнаються про Великий вибух, розвиток і будову сучасного Всесвіту — разом із новими знаннями на стику фізики, хімії та астрономії. Ці базові уявлення доповнюватимуться інформацією, яку школярики здобуватимуть на інших уроках.
Що мають знати батьки:
Шестикласники беруться до вивчення нових тем з української та англійської мов, а також всесвіту. А от на уроках суспільствознавства діти нарешті завершать повторення опанованого в 5 класі й підготуються до контрольної роботи, запланованої наступного тижня.
На уроках літератури учитель представить твір Кирила Безкоровайного «Моя подруга з темної матерії», а також ознайомить дітей з астрономічними уявленнями й назвами зірок і сузір’їв у фольклорі різних культур.
Вивчаючи англійську мову, школярі також пригадають астрономічні й фізичні терміни, а також навчаться описувати зовнішність і риси характеру людини.
Уроки математики будуть присвячені вивченню десяткових дробів і відпрацюванню різноманітних дій із ними.
Під час уроку інформатики школярі навчаться створювати структурні схеми в текстовому редакторі. А попрактикуються, роблячи такі схеми на основі вивченого на інших предметах — для поточних навчальних проєктів.
Заняття з арт-технологій ознайомлять дітей із таким видом пісні, як баркарола, на прикладі творів Шопена й Оффенбаха. Крім того, ваші хлопчики й дівчатка дізнаються закони повітряної перспективи в пейзажі й повправляються в живописній техніці марина. А ще вони завершать створення панно й нарешті презентують цей проєкт.
На уроки арт-технологій, заплановані наступного тижня, потрібно буде готувати альбом, гуаш/акварель і кольорові олівці. А ще — інструменти для випилювання й ниткографіки.
ПОРАДА ТИЖНЯ. У вашої дитини спостерігаються ці симптоми? Що це означає і як діяти батькам
1. Орфографія, з якою торік було все гаразд, накульгує
Виявляється, і дорослі, і діти, які травмовані стресовими подіями в їхньому житті або стали свідками таких подій, дуже часто мовби забувають орфограми та інші граматичні правила. Якщо ваша дитина «сповзла» в цій сфері, це означає, що її підсвідомість зараз переймається більше питаннями виживання, аніж культурного збагачення.
Що можна зробити: разом із дитиною розв’язувати кросворди, гратися в інші ігри зі словами. У грі дитина розслабляється, заспокоюється, тож їй легше пригадати й застосувати правила, які вона добросовісно вчила.
2. Дитині стало складніше щось запам’ятовувати
У цьому теж винен довготривалий стрес. Ви не можете ліквідувати його основну причину. Зате ви можете послабити його прояви!
Що можна зробити: Попросити лікаря дібрати вітаміни для сина/доньки (певні комбінації вітамінів і мінералів послаблюють вплив стресу, а також поліпшують запам’ятовування і пригадування). А ще — допомагати дитині розбивати інформацію, яку потрібно запам’ятати, на менші частини, ніж зазвичай, і заучувати її «порційно», влаштовуючи більше «підходів».
3. Синові/доньці важче зосереджувати увагу на навчанні
Як ми вже не раз наголошували, мозок людини під час війни перебуває в режимі виживання 24/7. Він постійно очікує на небезпеку. Тому і вам, і школярику важче концентруватися на навчанні.
Що можна зробити: спостерігати, які несвідомі рухи робить вона, коли зосереджена. Можливо, коли дивиться дуже цікавий мультик, то обов’язково мне краєчок футболки, ворушить пальцями ніг чи розкручує-закручує ковпачок ручки. Запам’ятайте ці рухи — і ніколи не робіть зауважень, коли дитина їх робить, виконуючи домашку. Може, параграф у підручнику суспільствознавства справді засвоїться краще, якщо вона читатиме його, лежачи на килимі й бовтаючи ногами в повітрі?
4. Дитину перестали цікавити речі, якими вона захоплювалася раніше, а приваблює лише практичне й конкретне
Мозок у стресі не бачить користі в абстрактних знаннях, які знадобляться «колись у майбутньому». Дайте дитині щось конкретне, що допоможе просто тут і зараз, — і рівень засвоєння знань вас приємно здивує! А от із більш відірваними від нинішньої ситуації темами складніше. Для виживання під час війни обізнаність у правилах мінної безпеки й уміння розігріти банку консервів на багатті здаються кориснішими, ніж геометрія.
Що можна зробити: використовувати будь-яку нагоду, щоби показувати дитині практичну користь від шкільних знань. Без геометрії, скажімо, артилерист не може розрахувати кут влучного пострілу. Фізика допоможе зрозуміти, чому не можна допускати замерзання води в радіаторах. Добре знаючи українську мову, можна розпізнати «засланого козачка» (не вимагати ж у кожного незнайомця сказати «паляниця»!). Вивчення історії допоможе відповісти на дуже складне запитання «Чому вони до нас узагалі полізли?» тощо.
5. Дитина швидко втомлюється, дратівлива, часом поводиться, як зовсім маленька
Ваш підліток, який у критичних ситуаціях поводиться зовсім по-дорослому, час від часу «впадає в дитинство» й капризує, як п’ятирічна дитина? А може, часто скаржиться на головний біль, має проблеми зі сном і загалом дуже швидко стомлюється? Може, ви й самі маєте такі самі проблеми. Це психологічне виснаження від нових обставин і тотальної невизначеності.
Що можна зробити: створити острівець психологічної безпеки. Усіма доступними способами вибудовувати вдома затишне, зручне «гніздечко», у якому дитина почувається безпечно. Так, це щоденна виснажлива робота. Однак острівець безпеки й упорядкованості принесе користь не лише дитині, а й усій вашій родині. Дасть змогу хоч би ненадовго забути про те, що коїться навколо. Це не ліквідує причину проблеми, але дасть змогу психіці кожного члена родини відновлюватися, підвищуватиме життєстійкість.
26.09.2022