Вирушаємо в навчальний квест
4 переваги незвичайної форми навчання, що маскується під дитячу розвагу...
Школярам, які навчаються за освітньою системою “Ліга крилатих”, час від часу пропонують узяти участь у квесті. Припускаємо, що більшості доводилося бачити, як територією школи туди-сюди бігають групи дітей, які щось обговорюють, сперечаються, метушаться... І якщо ви звернетеся за поясненнями до педагогів, вони скажуть: ці, на перший погляд, хаотичні дії — насправді урок. Та невже? А ще — до чого тут термін із царини комп’ютерних ігор?
Що ж таке квест?
У перекладі з англійської слово квест (quest) означає “пошук, прагнення досягти якоїсь цілі”. Цим словом називають традиційний середньовічний літературний чи казковий сюжет. Наприклад, лицар відправляється на пошуки Чаші Грааля; сміливець здійснює три подвиги, щоб одружитися з королівною; Більбо з компанією гномів подорожує за Імлисті гори, щоб відібрати в дракона скарби...
На основі подібних сюжетів з’явилося чимало комп’ютерних (і не тільки) розваг-квестів. І діти, і дорослі захоплюються ними, бо гра із цікавим сюжетом мотивує учасників докладати інтелектуальних зусиль, щоб розгадувати загадки, знаходити правильне рішення, залучати всі свої знання й навички, переосмислювати й застосовувати в нових ситуаціях досвід, здобутий у різних галузях.
Цю принаду квестів давно помітили педагоги — і вирішили використовувати в школі, аби додатково збуджувати інтерес до навчання і показувати дітям: знання можуть ставати у пригоді в найрізноманітніших ситуаціях. Отож нині вчителі впроваджують особливу форму навчального заняття - квест, яка передбачає, що кілька команд вирушають за певним маршрутом із чітким завданням: дійти до мети першими, виконавши всі завдання. Отже, під час квесту можна перевірити, чого навчилися учні й учениці. Але і це не все… Така форма проведення навчального заняття має чимало інших переваг. Яких саме?
1. Рухатися, рухатися і ще раз рухатися!
Квест, як правило, відбувається на свіжому повітрі, а учасникам обов’язково доводиться перебігати від станції до станції, аби зекономити час. Крім цього, серед завдань обов’язково будуть такі, що вимагатимуть спритності, швидкості, гнучкості тощо. Науковці довели: ходьба, біг, будь-які рухливі ігри збагачують мозок киснем, поживними речовинами, а також стимулюють утворення нових нейронних зв’язків. Інакше кажучи, рух робить людей розумнішими. Погодьтеся, улюблене заняття сучасної дитини — лежати на дивані з ґаджетом. Тож коли є можливість залучити дітей до рухливої гри під час навчання, її просто необхідно використовувати!
2. Застосовувати знання і вміння в грі — це корисно, захопливо й невиснажливо
На кожному етапі учасників чекають перешкоди й виклики: станції, де вони мають розгадати головоломку, використати свої знання в певній галузі, щось заспівати, щось створити тощо. Діти навіть не усвідомлюють, що під час квесту вони напружують свою пам’ять, фокусують увагу, докладають розумових зусиль, аби пригадати інформацію з однієї галузі знань і використати її в іншій сфері, застосувати набуті на уроках навички в нових ситуаціях. Однак, на відміну від контрольної роботи, квест не здається тяжким випробуванням, це не стресова ситуація, а цікава гра, що не виснажує, а навпаки — наснажує!
3. Набувати навичок співпраці в команді
Діти, об'єднані в команди жеребкуванням, у реальному житті можуть конкурувати чи не дружити між собою. А під час квесту вони просто змушені знаходити спільну мову. Щойно вони усвідомлюють: “Ми — команда”, - то починають співпрацювати між собою заради перемоги над рештою команд. До того ж залежно від виду завдання і своєї компетентності ті чи ті гравці мають тимчасово поступатися лідерством або, навпаки, брати на себе керування колективом.
4. Усвідомлення сили синергії та навчання її досягати
Синергія — це коли об’єднані зусилля команди дають значно більший результат, ніж сума досягнень тих самих гравців, що працюють окремо. Приміром, клавіатура, мишка, системний блок і монітор як окремі предмети — це просто купа заліза. А от об’єднані в одне ціле ці предмети утворюють потужний комп’ютер, що здійснює складні розрахунки.
Під час квесту діти мають змогу зрозуміти, що спільно вони володіють величезним обсягом знань і вмінь! Наприклад, на одній зупинці маршруту школярам пропонують пригадати якнайбільше назв фруктів, причому англійською мовою. Звісно ж, усім доведеться напружувати пам’ять і допомагати одне одному освіжити знання не лише з англійської, а й із предмета “Всесвіт”. Що крутиться на язиці та ніяк не пригадається одному учню, обов’язково згадає інший. Якби діти бралися за це завдання поодинці, то нізащо не змогли б назвати такої кількості рослин!
Словом, квест реалізує одразу кілька базових принципів освітньої системи “Ліга крилатих”: знання, здобуті в одній галузі, застосовуються в інших; розвиток соціальних навичок під час освітнього процесу; збереження фізичного здоров’я дітей. Однак найголовніше, на думку дітей, те, що квест — це весело й дуже цікаво!
13.01.2022