Життєздатною навіть в умовах постійних ракетних і артилерійських обстрілів, блекаутів і розсинхронізації в навчанні виявилася інноваційна освітня система «Ліга крилатих». Про це свідчить відгук педагогічного колективу одного з ліцеїв Миколаєва.
Українські школи змушені працювати в екстремальних умовах. За даними Міністерства й науки, на початок 2022/23 навчального року половина дітей шкільного віку перебувала за кордоном. Через постійну загрозу ракетних й артилерійських обстрілів уроки переважно проводять онлайн. Учні одного й того ж класу можуть перебувати в декількох регіонах України й кількох країнах Європи. Проблем додали тривалі й непередбачувані відключення електрики через ворожі атаки на енергомережі й електростанції.
Це призвело до того, що педагогам довелося справлятися з новими проблемами: різні можливості дітей (і самих учителів!) у доступі до інтернету, перебування в різних часових поясах, відсутність у частини класу або самого вчителя електрики чи зв’язку тощо. Чи можуть діти в таких умовах здобувати якісну освіту?
Виявляється, можливо все — якщо освітня система, за якою відбувається навчання, достатньо стресостійка й адаптивна. Саме такою виявилася
освітня система «Ліга крилатих» (науковий керівник — Людмила Попова, кандидат педагогічних наук, доцент, старший науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України), упроваджена нині у 5–6 класах кількох десятків українських шкіл.
«Ліга» є логічним продовженням освітнього проєкту для початкової школи
«Світ чекає крилатих» (науковий керівник — доктор педагогічних наук Анжеліка Цимбалару).
З перших днів війни команда проєкту «Ліга крилатих» почала адаптовувати навчальні й методичні матеріали до нових потреб учнів і вчителів, зокрема в умовах дистанційного розсинхронізованого навчання. Як зазначає керівниця проєкту пані Попова, «те, що вчителі-предметники не завжди мають змогу проводити уроки за календарним планом і розкладом, створює певні складнощі в реалізації деяких проєктів. Також і тривалість онлайн-заняття відрізняється від офлайн. А отже, колеги не можуть виконати разом з учнями й ученицями запланований обсяг вправ і завдань». Однак навіть за таких несприятливих для навчання умов в одному з ліцеїв Миколаєва батьки й учителі висловлюють задоволення навчальними досягненнями дітей.
«Результатами навчання наших учнів у проєкті «Ліга крилатих» задоволені вчителі та батьки. Ми бачимо зріст у навчанні наших вихованців. Майже 82% учнів мають високий та достатній рівень навчання», — читаємо про освітню систему «Ліга крилатих» у листі-відгуку від адміністрації та педагогічного колективу Миколаївського ліцею №34 Миколаївської міської ради.
Ліцей бере участь у проєкті «Ліга крилатих» уже другий рік. До того впродовж чотирьох років у закладі освіти випробовували освітню систему для початкової школи «Світ чекає крилатих». За словами авторів листа, здобуті результати надихнули педагогічний колектив, батьків, учнів долучитися до нового експериментального проєкту, що є логічним продовженням «Крил»*: «Адміністрація закладу ухвалила рішення про участь в освітньому проєкті «Ліга крилатих», яке підтримали педагоги закладу».
Ось що пишуть про «Лігу крилатих» адміністрація і вчителі Миколаївського ліцею №34.
«Цей проєкт дуже цікавий. Розробники врахували зв’язок між початковою і середньою ланками ліцею. Це формує в учнів цілісну картину світу й суспільства.
Педагоги закладу пройшли курси підвищення кваліфікації, ознайомилися зі сторінками посібників-журналів. Завдання в них дібрані так, що учні можуть використовувати свої знання в різноманітних реальних ситуаціях, що мотивує до навчання.
Кожен урок для дітей — це свого роду Свято. Під час заняття вони завжди пізнають щось нове, цікаве, із задоволенням черпають інформацію із запропонованих інформаційних джерел, а також не забувають повторювати навчальний матеріал, з яким уже ознайомилися. Учні, які навчаються в проєкті, вміють вільно висловлювати свої думки, відстоюють їх й аргументують.
Учителів надихають на роботу методичні рекомендації, які надають розробники проєкту, що значно спрощує підготовку до заняття.
Працюючи в цьому проєкті, класні керівники мають змогу якісно й цікаво організувати виховний процес. На їхню думку, проєкт дає змогу формувати в учнів різноманітні компетентності для соціалізації учнів у майбутньому.
Найбільший інтерес становлять навчальні проєкти, ініціаторами яких є різні предмети. Тут учителі, діти й батьки можуть працювати разом. Під час захисту проєкту багато нового та цікавого для себе можуть отримати не тільки учні, а й учителі та батьки.
Адміністрація ліцею вивчала думку батьків 5-А і 6-Б класів про проєкт «Ліга крилатих». Вони всі впевнені в тому, що проєкт дуже цікавий, вимагає від них участі в ньому. Проєкт розвиває дитину в усіх сферах життя. Завдяки цьому кожна дитина вже може замислитися про будь-яку майбутню професію для себе.
Щиро дякуємо всій творчій команді проєкту «Ліга крилатих» за продуману методику, якісний зміст посібників, методичні рекомендації, які створені з любов’ю до дітей і повагою до вчителів.
Бажаємо команді успіхів у подальшій реалізації проєкту, натхнення, міцного здоров’я, мирного неба!
З повагою та вдячністю
Адміністрація та педагогічний колектив Миколаївського ліцею №34»
Інтегрована освітня система для 5–6 класів отримала всі необхідні дозволи та ліцензії, а навчальна програма відповідає всім вимогам Державного стандарту базової середньої освіти. Нині «Ліга» вже готується набирати 5, 6 і 7 класи, а автори проєкту готують навчальні посібники й програми для 7–9 класів.
*«Крила» — так між собою називають освітню систему Анжеліки Цимбалару залучені до неї педагоги й батьки.
Фото — ілюстративне.