«… Дають учителю змогу рости над собою, і дітям дійсно подобається»
Так учителі-практики оцінюють навчальний зміст, методичне забезпечення й ефект упровадження у їхніх класах науково-педагогічних проєктів «Ліга крилатих» і «Світ чекає крилатих».
24 вересня в Броварському ліцеї № 8 Броварської міської ради (Київщина) відбулася партнерська зустріч директорів закладів загальної середньої освіти, що працюють за науково-педагогічними проєктами «Світ чекає крилатих» і «Ліга крилатих».
Темою зустрічі, яку організували Комунальний навчальний заклад Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», Інститут педагогіки НАПН України, Управління освіти і науки Броварської міської ради й Броварський ліцей № 8 Броварської міської ради, була наступність початкової та базової середньої освіти за згаданими науково-педагогічними проєктами.
У своєму вступному слові директор Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України Олег Топузов наголосив на важливості таких зустрічей і звернувся до присутніх зі словами вдячності за активне впровадження інноваційних проєктів у закладах освіти Київської області.
Учасників зібрання привітала також начальник управління освіти і науки Броварської міської ради Оксана Мельник.
У межах заходу директори 28 закладів середньої загальної освіти Київської області відвідали заняття в 2, 3, 6 і 7 класах ліцею. Школярі охоче демонстрували гостям свої знання й уміння, а освітяни спостерігали повсякденний навчальний процес в «окрилених» колективах, звертаючи увагу на застосування педагогами специфічних для обох освітніх систем методів, прийомів, наочності, на особливості взаємодії вчительок із учнями й ученицями, а головне – на те, як особистісно орієнтовані, дитиноцентричні, побудовані на засадах критичного мислення й діяльнісного підходу освітні системи реалізовано на практиці. Метою цих відкритих уроків було також продемонструвати те, як освітня система «Ліга крилатих» логічно й послідовно продовжує, розвиває і поглиблює знаннєву й виховну базу, закладену системою «Світ чекає крилатих».
Побачене й почуте стало відправною точкою для обговорення переваг проєктів під час круглого столу «Організаційно-методичні засади забезпечення єдності початкової та базової середньої освіти за проєктами». Зокрема перед учасниками зібрання виступили заступник директора Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник Тетяна Засєкіна; доцент кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти КНЗКОР «КОІПОПК», старший науковий співробітник лабораторії інновацій та стратегій розвитку освіти Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук Євгенія Бачинська, директор Володарського ліцею ім. В. П. Мельника Ольга Кайзер, заступник директора з навчально-виховної роботи Броварського ліцею № 8 Людмила Кордон.
Під час круглого столу його учасники дізналися більше про концептуальні засади реалізації проєктів «Ліга крилатих» і «Світ чекає крилатих» у початковій та базовій середній школі і про її нормативно-правове забезпечення; обговорили найкращі практики впровадження проєктів у Київській області, а також докладніше ознайомилися з перевагами зазначених освітніх програм перед іншими альтернативними.
Так, педагогині, чиї уроки відвідали учасники партнерської зустрічі, задоволені, зокрема, тим, що витрачають менше часу й зусиль на підготовку до занять. Вони не тільки щороку навчаються на курсах підвищення кваліфікації, організованих командами «окрилених» проєктів, а й до початку навчального року отримують готовий детальний календарний план, методичні рекомендації і коментарі до занять, наочність. Як зауважила вчитель-методист Катерина Тимко, яка того дня проводила відкритий урок — історії і суспільствознавства — у 7-Д класі ліцею, «люди, які займаються проєктом, натхненні тим, що вони роблять, глибоко професійні, тому що сам посібник, сам проєкт, ті завдання, які в ньому містяться, дають можливість вчителю проявляти себе абсолютно по-різному, варіювати завдання, доповнювати їх, [водночас] дають можливість рухатися по запропонованому алгоритму <…> це люди, які, по суті, полегшують життя вчителю, дозволяють рости над собою».
Упродовж усього навчального року команда «Ліги крилатих» перебуває на постійному зв’язку з учителями й учительками через соціальні мережі й сайт, оперативно реагує на побажання й пропозиції вчителів. Зважаючи на них, авторські колективи щороку оновлюють, удосконалюють підручники і методичні матеріали, роблячи навчання щодалі цікавішим й ефективнішим.
Так, учитель-методист Надія Басюк, яка проводила відкритий урок фізики в 6-Д класі, розповіла про переваги, які отримують діти. «У проєкті працюю вже третій рік, викладаю курс природознавства. У цьому році почала в моєму класі курс фізики, — повідомила вона. — Особисто мені природознавство дуже подобається тим, що це інтегрований курс, який має пропедевтичну мету: готує дітей до таких складних предметів, як фізика, хімія, біологія, географія, астрономія. Програма цікаво побудована, насичена різними педагогічними методами. Можна проводити багато дослідів, щоб діти зрозуміли ті чи ті поняття, факти про природу. <…> Сподіваюся, що наші діти після такого курсу будуть гарно знати природу й легко вивчатимуть усі інші природничі дисципліни в старшій школі».
«У проєкті діти відкриті, не бояться говорити, не бояться помилятися, не бояться робити висновки, — підсумовує Катерина Тимко. — Дітям дійсно подобається».