Навчальний тиждень №11: розвиваємо інтелект і здобуваємо мікровміння
Знову селфі-аудити, знову контрольні… Зате скільки нового й, головне — цікавого! Що чекає на ваших дітей цієї п’ятиденки?
5 клас
Червоною ниткою крізь усі уроки цього тижня пройде соціокультурна тема художньої літератури як джерела нових знань, ознайомлення з якою дасть змогу п'ятикласникам переконатися в тому, що читання художньої літератури — це ще й спосіб здобування нових знань. І справді, художня література доносить до читача істину в захопливий спосіб. Приміром, захопливий історичний роман або пригодницька повість про далеку мандрівку стане доповненням до поданої в підручнику інформації. А ще художня література дає дитині змогу «проживати» життя персонажів, учитися на чужих помилках, розвивати емоційний інтелект, критичне мислення тощо.
Що мають знати батьки:
На п’ятикласників чекають дві контрольні роботи: з літератури й української мови. До того ж діти завершать вивчення тем і виконають вихідні селфі-аудити з математики й суспільствознавства.
Вхідні селфі-аудити й нові теми заплановані цієї п’ятиденки на уроках природознавства й інформатики. Діти, відповідно, дізнаються про будову й властивості тіл і речовин, а також засвоять нові прийоми роботи в графічному редакторі.
Увага батькам! На перших двох уроках англійської мови цього тижня учням доведеться засвоїти по три десятки нових слів і словосполучень! Однак не лякайтеся: на наступних уроках нової лексики буде значно менше — приблизно десяток слів щозаняття. Отож діти впораються.
Під час занять з арт-технологій ваші школярики дізнаються, як за допомогою музичних засобів зображують літературних і казкових персонажів. Ознайомляться з різними видами календарів. І, нарешті, завершать роботу над проєктом зі створення власного календаря.
6 клас
Новий тиждень буде досить складний: чотири контрольні роботи! Водночас автори навчальної програми запланували для шестикласників багато захопливих відкриттів і занять, які вироблятимуть уміння, корисні в реальному житті!
Що мають знати батьки:
Контрольні роботи заплановані на заняттях із літератури, української мови, математики й природознавства.
На уроках літератури діти також розпочнуть вивчення нової теми. Вони ознайомляться з трилогією Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу».
Багато занять стосуватимуться теми перших міст і держав у світовій історії. Так, на уроках суспільствознавства учитель ознайомить учнів із поняттям «річкові цивілізації», а також розповість про Великий шовковий шлях. А на уроках англійської мови школярі обговорюватимуть історію Княжої України й заснування Києва.
Під час уроків арт-технологій шестикласники дізнаються, що таке хоровий концерт. Створять у графічній або живописній техніці автопортрет (перевірте стан акварельних фарб / гуаші й олівців — діти зазвичай «вимальовують» деякі кольори швидше, ніж інші). А ще працюватимуть над проєктом «Новорічна композиція».
На заняттях з інформатики школярі далі вивчатимуть особливості роботи в табличному процесорі. Зокрема, дізнаються кілька хитрих прийомів автозаповнення, застосування формул і виконання обчислення. Щоб здобути ці мікровміння, дорослим користувачам доводиться купувати недешеві онлайн-курси!
Порада тижня: як батькам дістати якнайбільше користі від… віяльного вимкнення електрики
Здавалося б, коли зникає електрика, життя стає на паузу. Ви не знаєте, за що хапатися. Найгірше те, що ваша дитина скаржиться, що не встигла зробити уроки, що їй нудно тощо.
Однак ви можете скористатися віяловими відключеннями, щоби дати вашим дітям уроки адаптації до складних ситуацій, навчити виявляти терпіння й винахідливість. Секрет — у плануванні за принципом «якщо — то».
Ви вже навчилися запасати воду в каструлях та відрах і тримати зарядженими всі електронні пристрої. Настав час навчити дитину планувати своє навчання та розваги навколо аварійних / екстрених / планових відключень, а не за розкладом і годинником.
Разом зі школяриком обговоріть: що дитині необхідно робити щодня, щоби гарно навчатися, які хатні обов’язки потрібно виконати й чим вона хоче зайнятися на дозвіллі. І головне: які із цих занять потребують електрики й проводового інтернету, а для яких вистачить денного світла / ліхтаря / свічки.
Щодня разом із дитиною складайте план: «Якщо вранці буде електрика, приєднуємося до уроку на ноутбуку. Якщо ні — роздаємо мобільний інтернет зі смартфона чи приєднуємося безпосередньо з нього». «Навіть у темряві можна виконати завдання з літератури! Завантажимо на смартфон потрібну аудіокнижку й будеш увечері слухати, поки світло не з’явиться». Отак «проговоривши» доступні варіанти заздалегідь, дитина не розгубиться, якщо вас поряд не буде.
Акцентуйте, що домашні завдання треба виконувати якнайшвидше після закінчення уроків. «Передусім — домашка, що потребує інтернету. Нема інтернету — виконуємо ті, які можна зробити просто при денному освітленні. І треба встигнути, поки надворі не почало сутеніти! А відправимо їх, коли з’явиться нормальний інтернет». Так у дитини не буде приводу набути пози «У мене лапки» й відкласти виконання домашки на невизначене «потім».
Поясніть синові / доньці, що розпорядок дня має змінюватися залежно від того, є вдома електрика чи нема. Приміром, якщо уроки зроблено — квапимося на прогулянку, поки сонце не сіло (вуличне освітлення не вмикають, а на вулицях у сутінках небезпечно — можна потрапити під машину). «А пропилососити килим зможеш, коли дадуть світло».
Якщо кухонна плита електрична, а розігріти обід не встигли до вимкнення струму, робимо американський ланч — бутерброд і заздалегідь зварений компот. «Хто сказав, доню, що суп не можна їсти на сніданок або вечерю?»
Увечері є світло? Дивимося улюблену телепередачу або читаємо книжку. Немає? Дістаємо настільну гру, шукаємо в інтернеті, як пальцями зображати різних персонажів для театру тіней тощо. Головне — продумати варіанти заздалегідь.
Увага! Ніколи не висловлюйте в присутності дитини обурення чи засмучення, коли зникає електрика. Пам’ятаєте рекламу: «А зараз треба в туалет!» — «Треба — то треба»? Ота рекламна мама — чудовий зразок правильної поведінки в ситуації, якої ви не можете змінити й до якої необхідно пристосуватися.
Ваша реакція на раптову темряву в кухні має бути такою: «Гаразд. Нема електрики — воду не подаватимуть. Отже, посуд домиємо пізніше. Так, доню, що в нас за запасним планом?.. Неси ліхтар, упорядкуємо одяг на твоїй полиці, а потім погодуємо Мурчика й пограємо в шашки!»
Так, віялові відключення ламають звичний дитині розпорядок дня. Водночас планування «якщо — то» поверне в її життя (і у ваше, до речі!) необхідні лад і передбачуваність. Вона знатиме, що в якому випадку треба робити, і не почуватиметься незахищеною, безпорадною і знудженою.
І насамкінець — кілька покликань на актуальні й цікаві публікації
Навіщо родинам традиції та чому ваші діти мають їх знати й додержувати
Незвичайні свята листопада
4 причини, чому батькам варто читати книжки вголос дітям, які вже вміють читати самі
Друга іноземна мова для вашої дитини - коли додавати?
Бажаємо успіху вам і вашим дітям!
07.11.2022